AboutHakkında

Android Developer Days is an organization that people, interested in Android and mobile technologies, get together and share their knowledge and experiences. In Android Developer Days, there will be presentations, tutorials and workshops. We will talk about new developments in android and mobile technologies also we will share and predict what the mobile trends will be in future in Android Developer Days.

Venue Android Developer Days will take place in METU Cultural and Convetion Center in Ankara, Turkey on May 21 / 22 . There will be parallel sessions in two big halls and one workshop hall in Android Developer Days. [nggallery id=1]

Program There will be presentations, tutorials and workshops in Android Developer Days. Presentations is to extend our visions.  Tutorials generally is about to tell how to use a technology in Android. Workshops will enable joiners to start Android app development. Program is available here.

Who can join?

 • Android developers(zero-beginners, beginners and experienced developers)
 • Mobile hardware or peripheral manifecturers,
 • Companies developing software
 • Research organization related to mobile technologies
 • Those who have curiosity about mobile technologies and Android

Participation is free however limited. Participation form is available here.

Subjects

Subjects and Call for Submissions are available hereAndroid Geliştirici Günleri (Android Developer Days)  yeni başlayanların, geliştiricilerin ve meraklıların bir araya geldiği,  teknolojik gelişmelerin geliştiriciler açısından değerlendirildiği ve paylaşıldığı, bu isimle yapılan ilk organizasyondur. Android Geliştirici Günleri ile ülkemizde Android’e daha çok dikkat çekmeyi ve Android Geliştirici Günlerinin, bu büyük küresel pazardan pay almak isteyecek geliştiriciler ve girişimler için bir kıvılcım ve ilham kaynağı olmasını amaçlıyoruz.

Yer ve Zaman Android Geliştirici Günleri, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezinde 21 / 22 Mayıs tarihlerinde A ve B salonlarında ve 1 çalıştay salonunda paralel oturumlar halinde gerçekleşecektir. [nggallery id=1]

Program Android Geliştirici Günlerinde Android başta olmak üzere mobil teknolojiler üzerinde sunumlar, eğitimler ve çalıştaylar yer alacaktır. Programa buradan ulaşabilirsiniz.

Kimler Katılabilir?

 • Android geliştiricisi olmak isteyenler,
 • Android geliştiricileri,
 • Mobile teknolojilerle ilgili yazılım, donanım geliştiren firmalar,
 • Mobil ağ servis sağlayıcıları,
 • Mobil teknolojilerle ilgilenen araştırma kuruluşları ve organizasyonlar,
 • Mobil teknolojileri ve Android’i merak eden herkes

Katılım ücretsiz olup, kontenjan sınırlıdır. Katılım formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Konular

Konular ve Etkin katılım çağrısına buradan erişebilirsiniz.